Bine ai venit pe videochatforums.ro - forum cu discutii, informatii, articole, sfaturi despre videochat! Vrei sa pui o intrebare, sa deschizi o discutie noua sau sa faci un comentariu?
Inregistreaza-te ca membru pentru a putea participa la discutii, nu dureaza decat 20 de secunde. Completezi rapid datele de logare, iar emailul il poti confirma alta data!
Dupa ce te loghezi, apasa X pentru a inchide acest mesaj.

taxe stat - srl video chat

justme2019
justme2019
Buna ziua.
Urmeaza sa inchei un contract cu un studio de video chat . Mi-au spus sa imi fac un SRL pentru colaborare .
Ce taxe voi avea de achitat catre stat ?
Cum imi pot retrage banii incasati din strainatate , cu ce documente justificative ?
Trebuie sa imi fac contract de angajare pe srl-ul meu sau e ok sa fiu doar administrator ?
Multumesc!

Comentarii

• Studio20
    Studio20
    Iti recomand sa vezi intai daca faci destui bani si apoi sa iti deschizi o firma. Este absolut legal sa ai o firma, dar este si destul de scump si vei avea treaba cu banca, cu contabilitatea, etc.
    Concret pe intrebarile tale:
    - 3% din venituri daca nu ai angajati, 1% daca ai un angajat (si va trebui sa ai unul) - atentie insa si la plafomul de TVA, daca iti merge bine vei depsi rapid plafonul si atunci ai de plata si TVA 19%
    - emiti factura, banii intra in cont, schimbi in lei, dar retragi doar dupa fiecare trimestru, dupa ce repartizeri profitul pe dividende, cu 5% impozit pe dividende cu retinere la sursa, atentie ca banii firmei nu sunt banii tai si reciproc, sunteti 2 entitati distincte!
    - da, functie de administrator este doar una reprezentativa nu si efectiva, trebuie sa te angajezi cu contract de munca pentru a presta efectiv activitatea in numele societatii (salariul minum pe economie inseamna cam 900 de lei taxe lunar - impozit, CAS si CASS).
© Copyright 2017 - Videochatforums
  • pagina oficiala de twitter videochatforums - forum videochat
  • pagina oficiala de google+ videochatforums - forum videochat
  • pagina oficiala de facebook videochatforums - forum videochat
  • pagina oficiala de pinterest videochatforums - forum videochat
  • pagina oficiala de tumblr videochatforums - forum videochat